Säkkiluoto ja Nevamo

mökki tai huvila

Nauvo, Parainen

Tarkempia tietoja ja esittelyt

Soita Sebastian: 0407536770
tai lähetä viesti

Hinta

2 300 000 €

Huoneisto

5 päärakennusta, 2 rantasaunaa + paljon muuta

Pinta-ala

966,0 m2

Säkkiluoto ja Nevamo – kaksi ainutlaatuista saarta, jotka tarjoavat poikkeuksellisia mahdollisuuksia yksityisyyttä, luontoa ja eksklusiivisuutta arvostaville ostajille.

Turun saariston salaperäiset helmet Säkkiluoto ja Nevamo ovat kuin unelmakohteita, jotka odottavat uutta elämää. Kehittäisitkö saarista korkeatasoisen yksityisen lomakeitaan, yrityksen edustustilan tai eksklusiivisen retriitin? Vain taivas on rajana.

Saarikokonaisuuteen on panostettu merkittävästi. Säkkiluodossa sijaitsee muun muassa 192 m² vapaa-ajan asunto, 190 m² sauna- ja kokoustilat, kaksi rantasaunaa sekä kaksi rivitalomaista rakennusta, joissa kummassakin on seitsemän huoneistoa. Nevamossa puolestaan on muun muassa 184 m² vapaa-ajan asunto, savusauna ja uima-allas. Rakennuksia on runsaasti – ja silti saarilla säilyy koskematon saaristoluonto ja vaikuttavat merimaisemat. Yhteensä pinta-alaa on 13 hehtaaria ja rantaviivaa yli kaksi kilometriä.

Vaikka nämä fantastiset saaret tarjoavat ainutlaatuisia mahdollisuuksia, niissä on myös puutteita. Esimerkiksi helikopteritalleja on vain yksi, vaikka helikopterilaskupaikkoja on kolme. Yhden laiturin kulkusilta on vajonnut veteen, mutta onneksi käytettävissä on vielä kahdeksan muuta laituria. Kiinteistöt ovat olleet käyttämättöminä noin seitsemän vuoden ajan, eikä esimerkiksi putkistojen tai kodinkoneiden toimivuudesta voida antaa takeita. Käänteisosmoosijärjestelmä on epäkunnossa, mutta jokin Säkkiluodon useammasta porakaivosta saattaa olla otettavissa käyttöön.

Tee unelmistasi totta, ota yhteyttä ja kysele lisää!
Sebastian Lindberg
040 753 6770
sebastian.lindberg@turunmaankiinteistot.fi
***
Sverker Karlsson
040 626 5108
sverker.karlsson@turunmaankiinteistot.fi

Kohteen perustiedot

Kiinteistön tyyppi

Vapaa-ajan asunto

Kohteen tyyppi

Mökki tai huvila

Kiinteistön osoite/katu

Säkkiluoto ja Nevamo

Kortteli/kiinteistön nimi

Säkkiluoto ja Nevamo

Kaupunginosa/kylä

Nauvo

Kaupunki

Parainen

Postinumero

21660

Postitoimipaikka

Nauvo

Kunta

Parainen

Maakunta

Varsinais-Suomi

Huoneistoselitelmä

5 päärakennusta, 2 rantasaunaa + paljon muuta

Kiinteistötunnus

445-552-2-141 & 445-552-2-141

Rakennusvuosi (alkanut)

2013

Rakennusvuosi (päättynyt)

2015

Käyttöönottovuosi

2015

Asuinpinta-ala

966,0 m2

Yhteensä

966,0 m2

Lisätietoa pinta-alasta

Ilmoitettu pinta-ala, 966 m², on 5 päärakennusten yhteenlaskettu kerrospinta-ala. Säkkiluodon saaressa on 4: 192m²+190m²+200m²+200m², ja Nevamon saaressa on 1: 184 m².

Huoneluku

6 h ja enemmän

Kattotyyppi

Harjakatto

Kate

Konesaumapelti

Katon kunto

Hyvä

Kiinteistön yleiskunto

Välttävä

Lisätietoa muista rakennuksista

Säkkiluodolla kaksi 25 m² saunarakennusta, Nevamolla savusauna 16 m², Säkkiluodolla 40 m²talousrakennus (käänteisosmoosijärjestelmä yms), Nevamolla 109 m²talousrakennus (helikopteritalli/venevarasto). Näiden lisäksi esimerkiksi pari grillikatosta ja niin monta paljua, ettei välittäjä pysynyt laskuissa.

Hinta ja kustannukset

Velaton hinta

2 300 000 €

Myyntihinta

2 300 000 €

Sähkölämmitys

Kyllä

Muut maksut/lisätiedot maksuista

Kiinteistövero Säkkiluoto: 7564,15 € Kiinteistövero Nevamo: 4851,84 €

Kohteen lisätiedot

Rakennusmateriaali

Puu

Saunan varustus

Sähkökiuas, puukiuas

Saunan kuvaus

Monta saunaa, kaikissa sekä sähkökiuas että puukiuas.

Viemäri

Pienpuhdistamo

Lisätietoa

Oma sauna, sähköliittymä siirtyy, sijaitsee saaressa

Tontin omistus

Oma

Tontin pinta-ala

12,9 ha

Tontin tyyppi

Rantatontti

Lisätietoa tontista

Säkkiluoto: 9,9367 hehtaaria Nevamo: 2,9629 hehtaaria

Kaavoitus

Osayleiskaava

Rakennusoikeus

1200 m2

Lisätietoja rakennusoikeudesta

Säkkiluodolla 4 RA-rakennusoikeutta, Nevamolla 2 RA-rakennusoikeutta. Yhdelle RA-rakennusoiekudelle saa rakentaa: Rakennuspaikalle saadaan rakentaa loma-asuntorakennus, saunarakennus, vierasmaja, savusauna sekä sen käyttötarkoitukseen liittyviä talousrakennuksia. Rakennuspaikan sallittu enimmäiskerrosala on 200 m2. Saunan ja vierasmajan sallittu enimmäiskerrosala on 25 m2.

Omaa rantaa

2000 m

Rannan tyyppi

Meri

Veden laatu ja riittävyys

Säkkiluodolla kaksi rinnakkaista käänteisosmoosijärjestelmää. Kumpikaan ei ole toiminnassa eikä korjauskustannuksista ole tietoa. Tästä järjestelmästä on putket vedetty myös Nevamolle. Sen lisäksi Säkkiluodolla useampi porakaivo. Eivät ole olleet käytössä, ei tietoa veden laadusta ja riittävyydestä.